KARPACZ
Karpacz jest miasteczkiem turystycznym położonym u podnóża Śnieżki (1602 m. n.p.m.) w dolinie rzeki Łomnicy. Latem jak i zimą dla odwiedzających Gości miasto posiada bogatą ofertę turystyczną: latem – szlaki piesze, zimą – stoki narciarskie. Karpacz przyciąga walorami krajobrazów, umożliwiając delektowanie się widokami i czystym powietrzem.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
ŚNIEŻKA
Śnieżka zwana „Królową Karkonoszy” to jeden z najsłynniejszych szczytów Polski, wznoszący się 1602 metry n.p.m. Jest najwyższą górą Karkonoszy, Sudetów ale również Czech. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne oraz kaplica św. Wawrzyńca.
SAMOTNIA
"Samotnia" znajduje się w jednym z najstarszych i najpiękniejszych miejsc Karkonoszy - w kotle Małego Stawu. Jest to kocioł pochodzenia lodowcowego, na dnie którego znajduje się górski staw o głębokości 7 m i powierzchni nie przekraczającej 3 ha. Od zachodu graniczy z kotłem Wielkiego Stawu a od południowego wschodu z grzbietem karkonoskim. W zimie schodzą tu liczne lawiny.
KOŚCIÓŁEK WANG
Kościółek Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z południowej Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Konstrukcja tej drewnianej budowli została wykonana bez użycia metalowych gwoździ, bowiem wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze kościoła zdobią oryginalne elementy i rzeźby, m.in. smoków, lwów, twarzy wikingów, Chrystusa.
DZIKI WODOSPAD
Dziki Wodospad znajduje się powyżej hotelu "Biały Jar", na rzece Łomnicy. Jest to jedno z bardziej niezwykłych i magicznych miejsc w Karpaczu. Jego powstanie wiąże się ze spiętrzeniem zaporą przeciwrumszową, wód górskiej i często nieprzewidywalnej rzeki Łomnicy. Źródło tego strumienia wypływa z wysokości 1407m n.p.m., z Wielkiego i Małego Stawu. Łomnica jest typowo górską rzeką i charakteryzuje się bardzo dużym spadkiem wód. Uchodzi ona do rzeki Bóbr, tworząc jej lewy dopływ.
SKOCZNIA ORLINEK
Już na przełomie XIX i XX wieku w Karpaczu budowano pierwsze skocznie narciarskie ze śniegu. Skoczkowie uzyskiwali na nich odległości w granicach kilkunastu, dwudziestu kilku metrów. W roku 1912 w okolicach obecnego hotelu Orlinek wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 r. wykonano rekordowy skok na odległość 38,5 m. W 1932 roku została ona zmodernizowana, a punkt krytyczny wynosił 45m.
ZAPORA NA ŁOMNICY
Rzeka Łomnica jest bardzo kapryśna i zdradliwa. Podczas powodzi w 1897 zniszczyła wiele domów, dróg, gospodarstw rolnych i linię kolejową. W ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego Prus, w latach 1910-1915 na wielu odcinkach uregulowano koryto rzeki. Wzniesiono wtedy także zapory przeciwrumoszowe, zatrzymujące materiały niesione przez wezbrane wody . Skuteczność systemu została potwierdzona podczas „Powodzi Tysiąclecia” w 1997 roku.Korona zapory ma długość 105 m. Utworzyła ona niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami.
ŚWIAT KOLEJEK
Kolejkowo to świat w miniaturze, czyli wystawa makiet kolejowych, na których można zobaczyć m.in. miniaturę obecnego dworca w Karpaczu z tą różnicą, że przy miniaturowym karpackim peronie zatrzymuje się pociąg.
KARKONOSKIE TAJEMNICE
Interaktywna ekspozycja, która sprawia, że stajemy się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonosza. Odwiedzający mają możliwość poznania najwspanialszych przekazów, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m.in. historii o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legend przedstawiających Ducha Góra czy niesamowity korzeń mandragory.
PARK BAJEK
Odwiedziny Parku Bajek to doskonały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie przez grupy dzieci i całe rodziny. Idąc leśnymi ścieżkami odkryć można bajkowe chatki, każda z nich opowiada inną opowieść. Zobaczyć można takie bajki jak: "Królowa Śniegu", "Calineczka", "Jaś i Małgosia", "Talary z gwiazd", "Żabi król", "Czerwony kapturek", Śpiąca królewna", "Kopciuszek", „Kot w butach”, „Roszpunka” i „Pinokio”. Przy każdej z nich dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnie poprzez słuchanie bajki czytanej przez narratora a także podziwiając ruchowe inscenizacje w chatce. na terenie parku znajduje się duży plac zabaw z nowoczesnymi konstrukcjami, makiety edukacyjne, trampolina oraz tor pontonowy.
W OKOLICY
KAPLICZKA ŚW. ANNY
Kaplica Świętej Anny w Sosnówce położona jest na zachodnim, porośniętym lasem, zboczu Grabowca (784 m n.p.m.). Kaplica została pobudowana w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem). Pierwsza, jeszcze drewniana, kaplica stała w tym miejscu już w XIII wieku. Obecny budynek pochodzi z początku XVIII-tego stulecia. Kaplica wybudowana jest na planie elipsy (10 x 14 metrów). W środku znajduje się główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa ołtarze boczne oraz figura Świętego Wawrzyńca przeniesiona tutaj z kaplicy na Śnieżce w 1812 roku.
WESTERN CITY
Western City znajduje się w miejscowości Ścięgny obok Karpacza. To stolica kowbojów gdzie można poczuć ducha Dzikiego Zachodu i wczuć się w rolę rewolwerowca. Można być również świadkiem napadu na bank czy zdobyć certyfikat kowboja, który zdobył umiejętność pracy z lassem czy płukania złota.
PARK MINIATUR ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA I PAŁACOWA BAWIALNIA
Odwiedzając park w Kowarach zapoznać się można z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z terenu Dolnego Śląska, wszystkie zrobione są w skali 1:25, za wyjątkiem modelu Karkonoszy wraz ze Śnieżką, której gabaryty wymagały większej skali, 1:50. Miniatury zostały wykonane za pomocą najnowszych technik modelarskich, przy użyciu materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Najnowszą atrakcją przy Parku Miniatur zabytków Dolnego Śląska jest Pałacowa Bawialnia, gdzie na dmuchanych zamkach, z krokodylem połykaczem czy gąsienicą i imieniu Megi mogą przeżyć niesamowitą przygodę.
SZTOLNIE KOWARY
To nowej jakości atrakcja dostosowana do potrzeb uczestników w każdym wieku. Wychodząc naprzeciw potrzebom zwiedzających trasa została zaprojektowana tak, by była żywym obrazem ciekawej opowieści przewodnika o wątkach górniczej historii Kowar i praktycznym zastosowaniu wydobywanych tu surowców. Wiele ekspozycji pozwala nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć i poczuć omawiane zagadnienie. Nie zabraknie również legend, w końcu Sztolnie Kowary należą do Kopalni Liczyrzepy – Ducha Karkonoszy.
ZAMEK CHOJNIK
Niewielki, wzniesiony z surowego kamienia średniowieczny gród znajduje się w Sobieszowie i wznosi się na szczycie góry, której zbocza pionowo opadają w głąb Piekielnej Doliny. Słynący wśród wrogów i sojuszników jako warownia nie do zdobycia, nie uległ w swojej historii żadnej ludzkiej armii. Jego historia, pełna mrożąca krew w żyłach opowieści, obrosła przez stulecia w liczne legendy. Najsłynniejszą z nich, opiewającą losy okrutnej księżniczki Kunegundy, zna dziś każde dziecko.
HUTA SZKŁA "JULIA"
Huta „Julia” w Piechowicach to jedna z najbardziej zaskakujących i angażujących atrakcji Karkonoszy. Zwiedzając przemysłowe wnętrza huty, wciąż tętniące życiem, można poznać niejeden szklarski sekret i niejedną historię. Podążając za przewodnikiem, goście odbywają fascynującą podróż w czasie, by poznać geniusza karkonoskich mistrzów Szklarskich, który dziś żyje już tylko w Hucie „Julia”.
WODOSPAD SZKLARKI
Wodospad Szklarki to mierząca ponad 13 metrów kaskada, ustępująca tylko słynnemu Kamieńczykowi, opada do kotła eworsyjnego charakterystycznym, zwężającym się ku dołowi strumieniem. Sam wodospad ulokowany jest wśród gęstego lasu i potężnych granitowych skał, które każdy może podziwiać z bliska, wędrując wzdłuż rzeki Kamiennej.
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Najwyższy wodospad w Polkich Sudetach. Wodospad Kamieńczyka składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30 m wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk" i szałas "Sielanka".
DINOPARK
Odwiedzając Dinopark w Szklarskiej Porębie zanurzasz się w otulony sosnowym zapachem świat Stegozaurów, Diplodoków i Pterodaktyli oraz dasz się ponieść fantazji w Kinie 6D. Wbij szpadel w piasek i zabaw się w prawdziwego paleontologa, odkopując szczątki szczerzącego zęby T-Rexa i przejedź się autentyczną Kolejką Flinstonów. Poczuj klimat lasów sprzed milionów lat, eksplorując ścieżki spacerowe z kijkami Nordic Walking. W końcu - przenieś się w czasie do czasów Indian i kowbojów, poznając sekrety Wioski Indiańskiej! Jeżeli jesteś amatorem aktywnego wypoczynku, koniecznie spróbuj sił w rzucie tomahawkiem i odkryj w sobie skoczną małpę, buszując w parku linowym.